Wolontarooweriusz - Stowarzyszenie Travelling Inspiration
Artykuł dodano dn. 06.01.2017 r. | autor: Zelech Anna

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE SENIORÓW


Szkolny wolontariat nie próżnuje. Uczniowie pod nadzorem pani Ani Hojowskiej zrealizowali kolejną inicjatywę, którą było Świąteczne spotkanie dla seniorów z Brodeł. Wolontariusze rozpoczęli przygotowania od rozniesienia zaproszeń. W kolejnych dniach przygotowali dla gości poczęstunek w postaci pieczonych pierożków, które własnoręcznie zrobili. Następnego dnia z pomocą pana sołtysa przygotowali salę w remizie OSP Brodła. Spotkanie odbyło się 6 stycznia 2017r. o godz. 16.00. Oprócz zaproszonych seniorów mieliśmy okazję gościć sołtysa Brodeł, burmistrza gminy, księdza wikariusza oraz Panią dyrektor naszej szkoły. Atmosferę umiliło wspólne kolędowanie wraz z grupą Małego Apostoła.

W imieniu wolontariatu chcieliśmy podziękować zaangażowanym uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim dzięki którym ten dzień stał się wyjątkowy. Mamy nadzieję, że szkolny wolontariat będzie wypracowywał kolejne inicjatywy i je realizował.

Zelech Anna
Szkolenie z udziałem gości w ramach projektu WolontaROOWERiusz.

Dnia 04 listopada w naszej szkole odbyło się ostatnie szkolenie projektowe, na które zaprosiliśmy Burmistrz pana Tomasza Siemka, panią Dyrektor Katarzynę Jonkisz, Pana Kazimierza Kowalika, przedstawicieli Rady Rodziców i Stowarzyszenia Pro Bono. Pana Kazimierza Kowalika i Edwarda Biela reprezentowała pani Stanisława Biel, Radzę Rodziców Pani Joanna Szarek, a Stowarzyszenie PRO BONO pani Krystyna Buczek.
Tematem szkolenia było doprecyzowanie inicjatyw obywatelskich związanych z naszą szkołą. Pracowaliśmy w trzech grupach tematycznych:
1. Wolontariat
2. Lepsza szkoła
3. Zajęcia pozalekcyjne

Każda grupa opracowała kilka inicjatyw z tym związanych.

PIERWSZY RAJD ROWEROWYW ramach projektu WolontaROOWERiusz 14 października odbył się rajd rowerowy. Trasa nasza rozpoczęła się w Brodłach, potem pojechaliśmy do Poręby Żegoty stamtąd do Grojca i przez las Orlej dojechaliśmy na Potok. Wracaliśmy przez Skałki Gaudynowskie pod szkołę. Przejechaliśmy ok 15 km ale teren nie był łatwy, musieliśmy pokonać kilka sporych wzniesień ale się udało, wszyscy dojechaliśmy bez przygód.
W rajdzie wzięło udział 8 uczniów i 2 opiekunów (A. Hojowska, T. Biłka).

Zaplanowaliśmy sobie, że po dojechaniu do celu upieczemy kiełbaski, za których przygotowanie odpowiedzialni byli nasi koledzy, którzy nie pojechali na rajd. Po wszystkim osoby z Poręby Żegoty i Grojca pod opieką Pani A. Hojowskiej wróciły do domów na rowerach. Impreza bardzo się nam spodobała, już planujemy następny wyjazd na wiosnę.Uczniowie naszej Szkoły biorą udział w projekcie Wolontarooweriusz realizowanym przez Stowarzyszenie Travelling Inspiration i współfinansowanym ze środków Programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich.
Projekt ten to propagowanie wśród młodzieży wolontariatu, aktywności obywatelskiej połączonej z jazdą na rowerze. W ostatnich latach jazda na rowerze staje się coraz bardziej modna. Dobrze jest połączyć aktywność fizyczną z działalnością pro społeczną. My zajmujemy się tym od kilku lat i chcemy zaszczepić to również wśród młodzieży. Udział w projekcie jest BEZPŁATNY.
Program zajęć w projekcie obejmuje 2 wyjazdy szkoleniowe dla trzech liderów projektu, których efektem będzie zdobycie odpowiedniej wiedzy i legitymacji Młodszego Instruktora Turystyki Rowerowej. Kolejny krok to zorganizowanie warsztatów w szkole, następie wycieczki rowerowej, założenie skrzynki obywatelskiej oraz przeprowadzenie Dnia Aktywności Obywatelskiej.
Oto relacja Ani Zelech z pierwszych działań w projekcie:
W dniach 3 – 4 września 2016 trzech uczniów naszej szkoły wzięło udział w wyjeździe szkoleniowym w ramach projektu WoontaROOWERiusz, który ma na celu propagowanie wśród młodzieży wolontariatu, aktywności obywatelskiej połączonej z jazdą na rowerze.
Szkolni liderzy – Natalia Talowska,Aleksandra Fiba i Ja wraz z opiekunem Panią Anną Hojowską brali udział w zajęciach. Poruszano temat działalności wolontariackiej, pracy w zespole, motywacji i angażowania młodzieży w pracę społeczną. Szkolenie odbywało się w Zakopanem, gdzie za dwa tygodnie będzie organizowane kolejne szkolenie dotyczące turystyki rowerowej. Wyjazd bardzo nas zmotywował do działania i mam nadzieję, że zaowocuje to pozytywnymi zmianami.